Naturalny dezodorant bez aluminium- jakie składniki może zawierać? Czy Ałun jest szkodliwy?

Dzień dobry! Przy upałach które aktualnie panują nie powinno Was zdziwić, że piszę na temat dezodorantów. Chciałabym się jednak skupić na naturalnych dezodoranatach, których od pewnego czasu staram się używać. W tym wpisie dowiecie się więcej na temat tego jakich składników unikać i dlaczego oraz o tym co w deozodorantach może się znajdować.

Wiem, że dezodoranty oraz składniki, które mogą nam szkodzić są tematem dość często prowadzącym do kłótni. Ja sama dla siebie odkryłam, że chce patrzeć na składniki, które nakładam na ciało. Może uda mi się Was do tego przekonać a może nie. Każdy sam wybiera co uważa dla siebie za dobre.

naturalny dezodorant bez aluminium i ałunu

Naturalny dezodorant- na co zwracać uwagę?

Rodzaje potu

Może wymienić kilka typów potu, które mamy. Wydzielający się pod wpływem:

 • stresu
 • ciepła
 • ćwiczeń

Według badań najbrzydszy zapach towarzyszy temu który wydziela się w sytuacjach stresowych.

Antyperspirant i dezodoranty przeciwnicy

Jest wiele przeciwników tych kosmetyków gdyż przez lata pojawiło się wiele teorii. Jedna z nich mówi o tym, że niektóre składniki znajdujące się w dezodorantach zaburzają naturalną florę bakteryjną, co powoduje przyrost patogenów, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Tak właściwie przez to nasz pot może pachnieć jeszcze gorzej, dlatego też zaleca się odstawienie środków w których jest Aluminium. Dzięki temu flora wraca do równowagi, a nieprzyjemny zapach słabnie.

Przeciwnicy antyperspirantów/dezodorantów bardzo często podkreślają również fakt, że substancje zawarte w nich wnikają przez skórę i dostają się do naszego organizmu. Tak jakbyśmy sami wpuszczali tam „złe” składniki, które mogą powodować różne choroby m.in. raka. Jest to często podważana teoria ale po co kusić los? Tym bardziej, że wiele przypadków raka piersi dotyczyczy okolic pach.

Trzeba również pamiętać, że nałożony na skóre dezodorant zostaje tam na wiele godzin. Wystarczy drobne skaleczenie np. po depilacji a cząstki glinu mogą wniknąć do naszego organizmu aż do czasu kiedy zostaje dokładnie zmyty.

Antyperspiranty na 24h i 72h?

Jesli myślicie, że dezodorant z napisem 72h będzie działał mocniej to się mylicie. Racja będzie działał dłużej, ale nie z silniejszym natężeniem. Tak właściwie „zapcha” Wasze kanaliki na dłużej i tyle.

naturalny dezodorant purite bez aluminium i ałunu. Antyperspirant naturalny

Ałun w naturalnych dezodorantach

To kryształ który w starożytności mianowano jako ten, który działa na brzydkie zapachy. Ma działanie antyseptyczne i ściągające i jest często używany w kosmetykach alternatywnych jako zamiennik aluminium. Reklamowany jest jako lepsza, naturalna wersja. Tyle, że to niestety nie jest do końca prawda. Ałun składa się z siarczanu amonowo-glinowego, a jak już wspominałam to m.in. glin powinniśmy starać się unikać. Ałun jest co prawna naturalnym minerałem, dlatego tez reklamowany jest jako idealny naturalny zastępca, ale niestety nie można dać sobie mydlić oczu.

Wybierajcie dezodoranty naturalne bez Ałunu.

Jak działa naturalny dezodorant?

Antyperspiranty naturalne działają inaczej niż te w których znajduje się aluminium. Zwykłe antyperspiranty mechanicznie zamykają ujście gruczołów potowych. Wyobraźcie sobie taki czop składający się z soli glinu, który zapycha ujście gruczołów potowych.

Dezodoranty naturalne tego nie robią. Nie hamują pocenia, ale wpływają na rozwój bakterii który powodują przykry zapach. Dodatkowo oczywiście maskują ewentualny przykry zapach. Niestety wielu osobom przyzwyczajonym do tradycyjnych dezodorantów przeszkadza pocenie się.

Składniku, które zazwyczaj znajdziemy w naturalnych antyperspirantach nie zawierających szkodliwej soli glinu:
 • puder z bambusa- zawiera krzemionkę przez co działa antybakteryjnie
 • woda kwiatowa- zapewniająca uczucie świeżości
 • Rycynooleinian cynku- zwalcza skupiska bakterii, które powodują przykry zapach
 • naturalne olejki eteryczne: rozmaryn, szałwia, eukaliptus. Maskują przkre zapachy.
 • skrobia kukurydziana- wchłania wilgoć i koi
 • olej jojoba- zmiejsza przetłuszczanie
 • glinka biała i glinka zielona- zaabsorbuje nadmiar sebum oraz ściąga pory
 • srebro- ma właściwości antybakteryjne

Nie dajmy się zwieść:

 • ałun- naturalny minerał. Składa się z naturalnych soli potasu i aluminum z tą różnicą, że nie wnikają w skórę a na niej zostają. Tak jak napisałam wyżej starajmy się go unikać gdyż nie jest on dla nas dobry gdyż zawiera glin.

Wpis, które mogą Cię zainteresować:

Jak stosować maseczki do twarzy żeby lepiej działały?

Cera naczynkowa- jakie olejki jej służą?

Naturalna pielęgnacja cery naczynkowej

Starzenie się skóry

naturalny dezodorant kosmetyki naturalne bez aluminium

Od pewnego czasu na rynku jest ogrom naturalnych dezodorantów, o czym kiedyś można było tylko pomarzyć. Sama używam aktualnie dezodorantu z Purite o którym szerzeje napiszę Wam niebawem, ale ma fajny skład i nie zawiera ałunu. Dodam tylko, że mocno mnie kusi, żeby zrobić swój własny naturalny dezodorant.

A teraz z chęcią poczytam jak Wy pielęgnujecie Waszą okolice pod pachami? Czego używacie i czy czytacie składy ?

Podziel się wpisem