Jak uzyskać bokeh na zdjęciu? Praktyczne porady

Na instagramie, pintereście i w różnych miejscach w sieci możemy teraz zobaczyć naprawdę dużo pięknych zdjęć. Efekt rozmytych światełek czyli Bokeh, który tak bardzo pokochałam był przeze mnie długo podziwiany na fotografiach innych osób aż to stwierdziłam, że sama spróbuje zrobić takie zdjęcia. Z racji, że jestem samoukiem jako pierwszę zaczęłam przeglądać internet w celu znalezienia jakichś porad. Wiecie co? Mam wrażenie, że wszystko było napisane takim nieprzystępnym językiem, że bez pomocy Ingi i Dominiki w życiu nie dałabym sobie rady. Dlatego też, postanowiłam napisać swój mini poradnik: „Jak zrobić bokeh”, żeby Wam dopomóc.

jak zrobić bokeh na zdjęciu

Efekt Bokeh

Chciałabym żeby ten poradnik był jak najbardziej użyteczny. Nie chce Wam tu pisać, że najlepiej jak byście kupiły taki i taki obiektyw. Nie chce też pokazywać Wam tutorialu jak wycinac serduszka i robić serduszkowy bokeh. Nie, nie. Chciałabym Wam napisać jak najbardziej dokładnie i prosto jak zrobić bokeh w praktyce. Nie wiem czy to jest jedyny sposób, nie wiem jak robią to profesjonaliści. Napiszę Wam jak ja uzyskuje ten efekt, o czym muszę pamiętać i nie mam zamiaru zwalać na Was informacji o tym, że najpiękniej będzie jak kupicie obiektyw 50mm f/1.8 za kilka stówek.

Obiektyw, ustawienia

Tak jak wspominałam nie chce sie skupiać na rodzaju apratu czy też obiektywu, ale napiszę Wam, że wszystkie zdjęcia jak robie wykonuję na obiektywie 18-55 mm, gdyż innego nawet nie posiadam.

Tak jak widać na zdjęciu pierwszę co robię to przestawiam aparat na tryb Manualny (M) i dzięki temu mogę sama zmieniać wartość przysłony (f), która jest w tym przypadku ważna.

  • Przysłonę ustawiam na niską wartość, optymalnie około 2,8 f. Jak widać w moim przypadku była to 4. Niżej nie mogłam.
  • obiektyw ustawiam na 55mm czasami ciutkę mniej

ustawienia aparatu bokeh

Jak zrobić bokeh w praktyce?

Ok jeśli już ustawiłyśmy aparat to teraz zabieramy się do roboty. Musiscie sobie oczywiście przygotować całą scenerię oraz lampki. Moje pochodzą z pepco i jest to taki zwykły druciki z małymi lampeczkami dające ciepłe światło.

Teraz nadszedł czas żeby wszystko ustawić.

  • Najlepiej żeby obiekt, który fotografujecie stał na pierwszym planie, a lampki na drugim.
  • trzeba się oczywiście trochę nawyginać, żeby lampki były „ładnie ustawione” i były widoczne kiedy będziecie fotografować produkty na pierwszym planie.
  • kiedy mamy wszystko ustawiona zarówno w scenerii jak i aparacie bierzemy się za zdjęcia
  • ważne jest żeby dobrze ustawiony aparat wyostrzyć bezpośrednio na fotografowany obiekt, a nie na lampki ( dla przykładu ustawiłam ostrość na lampki i wtedy niestety bokeh nie wyjdzie tak jak powinnien)
  • WAŻNE! Ostrość ustawiona na obiekt w pierwszym planie pozwala na stworzenie pięknego efektu bokeh.
  • Możecie komibnować z odlęgłość aparatu od „obiektu” na pierwszym planie. Moim zdaniem najładniejeszy bokeh wychodzi kiedy aparat jest bardzo blisko „obiektu” a lampki sa gdzieś w tle na drugim planie, dlatego tez ustawiam obiektyw aż na 55mm. Kiedy za bardzo oddalam się od obiektu na pierwszym planie, całość nie wygląda już tak fajnie.

jak stworzyć efekt bokeh

jak zrobić bokeh

Tym sposobem wychodzi nam na zdjęciu coś takiego.

jak zrobić bokeh na zdjęciu

Koniecznie dajcie znać czy napisałam wszystko w taki sposób, że udało Wam się stworzyć efekt bokeh na Waszych zdjęciach. Jeśli potraficie go zrobić to z chęcią poczytam czy macie jakies inne sposoby.

Podziel się wpisem