Stopy nie tylko utrzymują ciężar ciała, ale odgrywają również istotną rolę w poruszaniu się i utrzymywaniu prawidłowej postawy. Ponieważ spoczywa na nich duża część ciężaru ciała, należy o nie odpowiednio dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie. Dla utrzymania zdrowych stóp istotne jest noszenie wygodnego, dobrej jakości i odpowiednio dopasowanego obuwia. Lekarz zajmujący się stopami może przepisać wkładki ortopedyczne, które pomogą w ustawieniu i stabilizacji stóp. Możesz także wypróbować wkładki ortopedyczne, jeśli cierpisz na ból stóp.

Dokładne badanie stóp jest częścią rutynowej opieki nad stopami sprawowanej przez podologa. Różnica w kolorze lub temperaturze stóp może wskazywać na postęp problemów ze stopą cukrzycową. Ponadto lekarz sprawdzi, czy nie masz żadnych narośli grzybiczych. Wczesne ich zauważenie może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Paznokcie są również sprawdzane pod kątem przebarwień, zgrubień i pęknięć. Urazy skóry mogą być przyczyną zakażeń.

Oprócz kontroli pod kątem problemów, pacjenci z cukrzycą powinni również sumiennie dbać o swoje stopy na co dzień. Zaleca się codzienne mycie stóp ciepłą wodą i stosowanie balsamu. Osoba chora na cukrzycę nie powinna jednak nigdy chodzić boso. Zawsze należy nosić buty. Należy pamiętać o dokładnym wytarciu stóp miękkim ręcznikiem, aby zapobiec infekcjom. Stosując środki nawilżające, unikaj nawilżania obszaru między palcami.

Lekarz zajmujący się stopami sprawdzi przepływ krwi w Twoich stopach i powie Ci, jakie czynności są korzystne dla Twojego stanu zdrowia. Lekarz zajmujący się stopami może również zalecić fizjoterapię, jeśli dojdzie do uszkodzenia nerwów lub innych komplikacji. Poza regularnymi badaniami kontrolnymi, należy również upewnić się, że obuwie jest wygodne dla wykonywanej czynności. Należy także unikać ciasno dopasowanych butów i wyrobów pończoszniczych. Lekarz zajmujący się stopami będzie w stanie przepisać Ci odpowiednie obuwie.

Przeczytaj też:  Obkurczanie pochwy – rodzaje zabiegów. Jakie są zalety ginekologii estetycznej?

Lekarz zajmujący się stopami może również doradzić Ci w kwestii właściwej diety cukrzycowej. Osoby chore na cukrzycę powinny zwracać uwagę na problemy skórne, które mogą się pojawić w wyniku ich choroby. Owrzodzenia stóp mogą być niebezpieczne, jeśli pozostaną nieleczone. Może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia na cały organizm i konieczności amputacji. Cukrzyca jest niebezpieczna, a pielęgnacja stóp jest bardzo ważna dla osób z cukrzycą. Oprócz przestrzegania diety cukrzycowej, pielęgnacja stóp jest również ważna dla osób z zaburzeniami krążenia i uszkodzeniami nerwów.

Chorzy na cukrzycę powinni również codziennie kontrolować stan swoich stóp. Jeśli wystąpią jakiekolwiek bóle lub rany stóp, powinni zgłosić się do lekarza. Chorzy na cukrzycę powinni także codziennie uprawiać ćwiczenia fizyczne. Spokojny spacer może pomóc im w krążeniu krwi w organizmie. Regularne wizyty u lekarza zajmującego się stopami są również ważne, ponieważ wczesne wykrycie może pomóc w zapobieganiu problemom, które mogą prowadzić do owrzodzeń i zgorzeli. Wreszcie, ważne jest, aby dobrze osuszać stopy i dezynfekować wszelkie infekcje spirytusem metylowym.

Poza leczeniem chorób skóry, należy również kontrolować stopy pod kątem problemów związanych z obuwiem. Na przykład, jeśli pojawi się zrogowacenie lub modzel, należy nosić buty lepiej dopasowane do stóp. Jeśli pojawi się modzel, do jego usunięcia należy użyć wkładek leczniczych lub pumeksu. Pumeks należy moczyć w ciepłej wodzie przez około pięć do 10 minut, aby zmniejszyć jego rozmiar. Po przyłożeniu do chorego miejsca, wyleczony zrogowaciały naskórek lub modzel będzie mniej bolesny niż wcześniej.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.