Nadpotliwość, zaburzenia miesiączkowania. Czy to menopauza?
Menopauza (czyli inaczej przekwitanie, klimakterium) to moment, w którym ustaje miesiączka, a kobieta przestaje być zdolna do rozrodu. Czy nadpotliwość i zaburzenia miesiączkowania to już sygnał, że przekwitasz?
Utrata zdolności rozrodczych to naturalny proces fizjologiczny. Zazwyczaj pojawia się w okolicy 50. roku życia, czasem nieco wcześniej. Objawy nadchodzącej menopauzy mogą wystąpić już kilka lat wcześniej. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się wahania nastroju, uderzenia gorąca, problemy ze snem, pogorszenie stanu skóry czy włosów. Najbardziej oczywistym symptomem są zaburzenia miesiączkowania. Okres staje się nieregularny, może być bardziej obfity niż zazwyczaj. Czy jednak każdy problem z okresem zwiastuje menopauzę? Czy nadpotliwość może być objawem przekwitania? Sprawdź!
Jak radzić sobie z nadpotliwością?
Nadpotliwość to uciążliwy problem, która znacznie pogarsza komfort życia. Powodem mogą być różnego rodzaju choroby lub przyjmowane leki. Problem ten może pojawić się zarówno w okresie ciąży, jak i menopauzy. W takiej sytuacji mówimy o nadpotliwości wtórnej. Bywa, że przyczyną jest nadmierny stres lub emocje. To tzw. nadpotliwość pierwotna, która dotyczy najczęściej obszaru pach. Większość osób stosuje dezodoranty lub antyperspiranty, jednak nie zawsze rozwiązują one problem nadmiernego pocenia. Co zrobić, gdy nadpotliwość nie daje normalnie funkcjonować?
W przypadku nasilonych problemów z nadpotliwością konieczne może być sięgnięcie po profesjonalne wsparcie i skorzystanie z zabiegów takich jak jonoforeza, toksyna botulinowa, laser. Lekarze mogą także zalecić farmakologię, czyli stosowanie preparatów zawierających w składzie substancje hamujące wydzielanie potu. Jeśli zmagasz się z nadpotliwością, a kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, udaj się po wsparcie do specjalisty. Postawienie prawidłowej diagnozy i ocena charakteru nadpotliwości umożliwi dobranie najlepszej metody leczenia.
Jak radzić sobie z objawami menopauzy?
Nie zawsze zaburzenia miesiączkowe oznaczają menopauzę. Mogą wynikać z choroby, być efektem grypy, przeziębienia, zaburzeń hormonalnych, nadmiernego stresu czy zmiany klimatu. Warto jednak skonsultować się z ginekologiem, który pomoże ustalić przyczynę, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania i leczenie. Jeśli to menopauza, oprócz zaburzeń miesiączkowania możesz odczuwać uderzenia gorąca, zmagać się z wahaniami nastroju, zaburzeniami snu. Być może zauważysz pogorszenie kondycji skóry i włosów, a nawet suchość pochwy i obniżenie libido.
Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami? Pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza, ale o tym powinien zawsze zdecydować specjalista. Tym, co możesz zrobić dla siebie, jest zmiana trybu życia. Dbaj o jakość snu, codzienną dawkę ruchu, choćby miały to być spacery. Sięgnij po kosmetyki do cery dojrzałej z koenzymem Q10, retinolem, kwasem hialuronowym. Zwróć uwagę na to, co jesz i zmodyfikuj dietę, jeśli trzeba.
Pamiętaj, że menopauza to kolejny etap w twoim życiu, niekoniecznie męczący i trudny. To czas, w którym powinnaś skupić się na sobie i poświęcić więcej czasu na pielęgnowanie całego ciała.
Leave a Comment