Jak dobrać moc soczewek kontaktowych?
Osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku, najczęściej mogą zdecydować, czy chcą nosić okulary, czy soczewki kontaktowe. Bez względu na to, jaką decyzję podejmą, ważny jest dobór szkieł o odpowiedniej mocy. Dotyczy to także osób, które postanawiają porzucić okulary na rzecz soczewek. Czym się kierować, dobierając ich moc?
Dobór mocy soczewek na podstawie okularów – czy to możliwe?
Soczewki kontaktowe znacząco ułatwiają nam życie – nie parują, nie spadają z oczu, nie zakłócają widoczności, jak może mieć to miejsce w przypadku oprawek okularowych. Dlatego też po kilku latach, a czasami już po kilku tygodniach noszenia okularów decydujemy się przejść na soczewki. Niemniej jednak pozostaje kwestia doboru ich mocy, tak aby rzeczywiście korygowały one wadę wzroku. Czy można to zrobić na podstawie mocy szkieł okularowych? Otóż warto mieć na uwadze, że szkło okularowe znajduje się w pewnej odległości od oka, podczas gdy soczewka jest z nim w bezpośrednim kontakcie. W przypadku krótkowzroczności powyżej 3,5 dioptrii moc soczewek jest mniejsza od szkieł okularów, w nadwzroczności natomiast – większa. Chcąc dobrać moc soczewek na podstawie okularów, można posiłkować się specjalnymi tabelami optycznymi. Wystarczy nanieść na nie odpowiednie wartości i odczytać wynik. Niemniej jednak musimy pamiętać o jeszcze jednej kwestii, jaką łatwo zauważyć kupując soczewki kontaktowe Diament – a mianowicie o krzywiźnie. Tej nie jesteśmy w stanie obliczyć we własnym zakresie, dlatego nie pozostaje nic innego, jak udać się do specjalisty.
Na jakiej podstawie optymetrysta dobiera moc soczewek kontaktowych?
Optometrysta, który zostanie poinformowany o tym, że pacjent zamierza nosić soczewki kontaktowe, w pierwszej kolejności przeprowadza niezbędne badania. Dysponuje on odpowiednim sprzętem, dzięki któremu w krótkim czasie dokona pomiarów. Tylko wykwalifikowany specjalista potrafi obliczyć krzywiznę oka, jednocześnie skupiając się na doborze mocy soczewek. Warto pamiętać, że o ile w przypadku soczewek sferycznych można posiłkować się tabelami, o tyle w przypadku soczewek torycznych (wybieranych przy astygmatyzmie) jest to niemożliwe. Ponadto wizyta w gabinecie optometrysty może przynieść znacznie więcej korzyści, niż nam się wydaje. Powinniśmy mieć świadomość, że specjalista nie tylko dobierze dla nas odpowiednie soczewki, lecz również zakwalifikuje nas do ich noszenia. Choć uważane są one za bezpieczne, to niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy zespół suchego oka mogą wykluczyć możliwość użytkowania soczewek. Dodatkowo optometrysta poinstruuje nas, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki oraz w jaki sposób dbać o higienę oczu. Poleci także wybrane rodzaje w zależności od tego, jaki jest charakter naszej pracy bądź jak wiele czasu każdego dnia spędzamy przed ekranem komputera czy telewizora. Nie powinniśmy więc unikać wizyty w salonie, bazując jedynie na powszechnie dostępnych tabelach. Nieodpowiednio dobrane soczewki mogą pogłębiać wadę wzroku i znacząco pogarszać jakość widzenia.
Leave a Comment