Kosmetyki z kolagenem do twarzy przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej. Pomagają one wypełnić zmarszczki i poprawić jędrność skóry. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kolagenie?

Czym jest kolagen do twarzy? Czy faktycznie działa jak eliksir młodości? Jeśli chcesz wiedzieć, w jakich kosmetykach się kryje, przeczytaj nasz artykuł. Sprawdź, jakie spełnia funkcje i dowiedz się, czy trzeba liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi jego stosowania. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.

Co to jest kolagen?

Kolagen to produkowane przez organizm białko i stanowi ono aż 30% wszystkich białek ludzkich. Jest jednym ze składników tkanki łącznej. Można powiedzieć, że kolagen jest spoiwem łączącym ze sobą komórki ciała. Stanowi budulec skóry, kości, chrząstek oraz naczyń krwionośnych. Jest obecny także w stawach, mazi stawowej i ścięgnach.

Jak działa kolagen?

Substancja ta nazywana jest „białkiem młodości” i jest to w dużej mierze zasadne stwierdzenie. Kolagen odpowiada za prawidłowe utrzymanie gęstości, napięcia i nawilżenia skóry. Ponadto:

  • odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów;
  • pomaga w szybszym gojeniu się ran;
  • przyspiesza zrastanie złamanych kości;
  • zachowuje elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu utrzymuje się prawidłowe krążenie krwi. 

Kolagen tworzy także warstwę zabezpieczającą narządy wewnętrzne, np. nerki, wątrobę czy żołądek oraz wspiera układ immunologiczny w walce z drobnoustrojami. 

Kolagen do twarzy – dlaczego warto go stosować?

Włókna kolagenu tworzą na skórze rodzaj elastycznej siateczki. Dzięki niej skóra zachowuje jędrność i odpowiednie napięcie – po prostu wygląda młodo. Wraz z upływem lat ilość kolagenu w organizmie człowieka zmniejsza się, co najbardziej widać na twarzy

Przeczytaj też:  Pielęgnacja cery przed ślubem. Jak przygotować się do ślubu w plenerze?

Skutek niedoboru tej substancji odczuwają szczególnie kobiety. Skóra twarzy staje się mniej sprężysta, a do tego pojawiają się zmarszczki i bruzdy. 

Jak wykorzystywany jest kolagen?

Utrzymanie gładkiej skóry możliwe jest dzięki stosowaniu kolagenu jako składnika kosmetyków. Medycyna estetyczna oferuje zabiegi polegające na wypełnieniu warstwy śródskórnej kolagenem, dzięki czemu skóra szybko odzyskuje jędrność. Niestety, aby przynosiły one oczekiwane rezultaty, trzeba je powtarzać co dwa lata. 

Kolagen naturalny – zwierzęcy i roślinny

Kolagen naturalny pozyskuje się głównie ze skór, głów i ości ryb – rzadziej od bydła lub świń. Kolagen rybi bardzo dobrze wchłania się przez skórę ludzką. Kolagen można też pozyskiwać z komórek alg morskich. Kosmetyki na bazie kolagenu mają postać żeli, które łatwo przenikają do głębokich warstw skóry, odbudowując jej komórki i poprawiając poziom nawilżenia.

Kremy do twarzy z kolagenem

Kolagen zawarty w kosmetykach do twarzy potrafi skutecznie wypełnić zmarszczki i sprawić, że skóra będzie wyglądać na gładszą. Bruzdy stają się płytsze, a skóra bardziej napięta. Wybierając krem do twarzy z kolagenem, zwróć uwagę także na inne składniki, które wspomogą jego działanie. Dobrze jeśli kosmetyk będzie zawierał także: 

  • kwas hialuronowy;
  • ekstrakty z alg morskich;
  • naturalne oleje (np. ze słodkich migdałów);
  •  wyciągi roślinne (np. z aloesu);
  • masło shea. 

Pamiętaj też, że produkty z kolagenem zawsze nanosi się na wilgotną twarz. 

Kolagen – skutki uboczne 

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów z kolagenem, jednak warto stosować je z umiarem. Ich skuteczność też nie jest na wysokim poziomie ze względu na dość powolny proces przyswajania.

Trudno mówić o przedawkowaniu kolagenu, skoro występuje on naturalnie w organizmie człowieka. Niekiedy jednak stwierdza się występowanie niegroźnych skutków ubocznych zażywania kolagenu w formie preparatów doustnych. Są to:

  • ból mięśni;
  • problemy z wypróżnianiem;
  • kwaśny posmak w ustach.
Przeczytaj też:  Jak wybrać wózek spacerowy?

Warto przy tym nadmienić, że osoby zmagające się z łuszczycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz innymi chorobami tkanki łącznej zażywanie kolagenu powinny skonsultować z lekarzem. 

Kolagen znakomicie wpływa na cały organizm człowieka. Dzięki niemu ściany tętnic są oczyszczane z tłuszczu, a stawy nawilżone i mniej podatne na ból i opuchliznę. Choć z upływem czasu produkcja kolagenu w organizmie znacznie się obniża, możesz zadbać o właściwy jego poziom – zarówno przez stosowanie suplementów, jak i odpowiednich kosmetyków. 

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.