Nie wiesz, czym jest e-recepta online? Zapoznaj się z artykułem, w którym informujemy, dlaczego warto z niej skorzystać, jak ją zdobyć oraz w jaki sposób zrealizować! Dowiesz się także, jak dostać zwolnienie lekarskie online.

Coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości elektronicznego załatwiania niektórych spraw medycznych. Mowa tutaj między innymi o e-receptach oraz o zwolnieniach lekarskich. Warto sprawdzić, w jaki sposób one działają.

Czym jest e-recepta online? Dlaczego warto z niej skorzystać?

E-recepta to dokument elektroniczny, który uprawnia pacjenta do wykupienia lekarstw niezbędnych do rozpoczęcia lub kontynuowania leczenia. Może ją wystawić tylko lekarz. 

Jej główną zaletą jest to, że taką receptę możesz otrzymać bardzo szybko, co pozwala na szybką reakcję w przypadku silnego bólu czy kontynuowanie terapii bez pominięcia dawki leku. 

Recepta u lekarza online jest traktowana tak samo jak recepta wydana tradycyjnie w gabinecie lekarskim. Jeśli pacjent nie jest w stanie zgłosić się na wizytę, bo na przykład nie pozwala mu na to stan zdrowia, to skorzystanie z elektronicznej recepty w tej sytuacji jest najlepszym wyjściem.

Jak otrzymać e-receptę online?

Chciałbyś skorzystać z e-recepty online i zastanawiasz się, co dokładnie należy zrobić, aby ją otrzymać? Wystarczy, że wypełnisz ankietę medyczną dostępną w internecie. Musisz tam podać niezbędne dane, które umożliwią lekarzowi poprawną weryfikację twojego stanu zdrowia i zgłaszanego zapotrzebowania na leki. 

Konieczne będzie podanie imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Do uzupełnienia będzie też rodzaj lekarstwa, którego potrzebujesz, i jego ilość. Będziesz musiał również udzielić odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, na przykład czy chorujesz przewlekle albo stosujesz inne leki.

Przeczytaj też:  Czym cechuje się obciążenie żeliwne?

Jak realizuje się e-receptę? Jaką ma ona ważność?

Twoja ankieta została poprawnie zweryfikowana i otrzymałeś e-receptę wraz z numerem PIN? Możesz teraz udać się do dowolnej apteki, gdzie po podaniu swojego numeru PESEL i numeru PIN farmaceuta wyda przepisane ci leki. Ważność elektronicznej recepty to zazwyczaj 30 dni od jej wystawienia. W przypadku niektórych kategorii lekarstw termin może być dłuższy lub krótszy. Na przykład na odbiór antybiotyków masz tylko 7 dni. 

Sprawdź też, czy na recepcie nie została wyznaczona data, od której możliwa jest jej realizacja.

Zwolnienie lekarskie online – co to jest?

Czym jest zwolnienie lekarskie online? To rodzaj dokumentu elektronicznego wystawianego przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika z powodu niezdolności do pracy. Zawiera ono dane pacjenta, dane osoby wystawiającej dokument, informacje o przyczynie nieobecności i okres, na jaki jest wystawiane. Taka informacja trafia do systemu, do którego dostęp ma między innymi pracodawca. 

Jeśli pracownik źle się czuje i nie może stawić się u lekarza, to uzyskanie zwolnienia lekarskiego online jest najszybszą i najbardziej komfortową opcją.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie online z datą wsteczną?

Zastanawiasz się, czy lekarz wystawi ci zwolnienie lekarskie online z datą wsteczną? Jeśli istnieją do tego przesłanki i rzeczywiście od kilku dni czułeś się tak źle, że nie byłeś w stanie zgłosić się do lekarza, to masz możliwość skorzystania z ZUS ZLA z datą wsteczną. Musisz tylko pamiętać, że nie może być one wystawione na więcej niż 3 dni przed zgłoszeniem chęci otrzymania zwolnienia. Jeśli chorowałeś dłużej, to niestety pozostałe nieobecności nie zostaną usprawiedliwione.

Czy pracodawca może nie zaakceptować zwolnienia lekarskiego online?

Pracodawca nie może nie zaakceptować zwolnienia lekarskiego online. Może on jedynie zgłosić swoje wątpliwości co do zasadności wystawienia zwolnienia i poddać je weryfikacji. Kontrolę może wykonać samodzielnie lub z pomocą pracowników z ZUS.

Przeczytaj też:  Pielęgnacja stóp

W przypadku braku możliwości wybrania się do gabinetu lekarskiego warto skorzystać z e-recepty online. Jest to wygodny i szybki sposób na uzyskanie leków, które umożliwią dalsze leczenie choroby.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.