Problem przetłuszczających się włosów jest dość powszechny. Nic tak nie wyprowadza z równowagi jak  świeżo umyte włosy, które po kilku godzinach wyglądają już źle, są oklapnięte i widocznie obciążone. Dlaczego włosy nadmiernie się przetłuszczają i jak trzeba pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Nadmiar sebum, czyli problem z przetłuszczającymi się włosami

Zwyczajowo mówimy, iż mamy przetłuszczające się włosy lub włosy z tendencją do przetłuszczania się. Oczywiście to skrót myślowy, ponieważ to nie włosy się przetłuszczają, a skóra na głowie. Nadmierna ilość sebum produkowana przez mieszki włosowe widocznie obciąża włosy, sprawia, że te stają się oklapnięte, a fryzura prezentuje się mało estetycznie.

Powodów nadmiernej produkcji sebum może być wiele. By odpowiednio zdiagnozować gdzie leży problem, warto wybrać się do dobrego trychologa. Warszawa to miasto, w którym znajdziesz odpowiedniego specjalistę i bardzo dobrze wyposażony gabinet. Przyczynami nadmiernego przetłuszczania się włosów są najczęściej:

  • zła pielęgnacja włosów i skóry głowy,
  • stres,
  • problemy z gospodarką hormonalną,
  • niewłaściwa dieta,
  • przegrzewanie skóry głowy myciem jej w zbyt ciepłej wodzie lub suszeniem gorącym strumieniem powietrza.

Często problem z przetłuszczającymi się włosami jest dość złożony i wymaga dokładnej analizy u specjalisty. Warto umówić się więc na konsultację z trychologiem, który oceni stan skóry głowy oraz po dogłębnym wywiadzie pomoże dobrać Ci stosowną pielęgnację włosów.

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Pierwszym krokiem jaki warto wykonać podejmując walkę z przetłuszczającymi się włosami jest sprawdzenie czym myjesz włosy. Jeśli używasz bardzo mocno oczyszczającego szamponu, zamień go na delikatniejszy kosmetyk. Myjąc włosy nie rób tego zbyt gorącą wodą – wystarczy woda lekko ciepła. W miarę możliwości nie myj także włosów codziennie. Dobrym krokiem będzie także zrobienie od czasu do czasu peelingu skóry głowy. Można go wykonać gotowym kosmetykiem lub zrobić go na bazie szamponu, brązowego cukru oraz glinki o doskonałych właściwościach absorpcyjnych. 

Przeczytaj też:  Koreańska pielęgnacja twarzy - na czym polega?

Zbyt intensywna pielęgnacja włosów także może spowodować, że te zaczną się nadmiernie przetłuszczać. Ogranicz więc częste stosowanie wszelkich masek, odżywek czy produktów do stylizacji. Położenie maski na włosy 2 razy w tygodniu powinno im w zupełności wystarczyć. Poza tym nakładaj te kosmetyki na długości włosów – nigdy od nasady. 

By nie mieć problemu z przetłuszczającą się skórą głowy, staraj się jej często nie dotykać, nie drapać i nie pocierać. Wszystko to może uaktywniać gruczoły łojowe i powodować nadmierną produkcję sebum. Staraj się unikać stosowania suchych szamponów – potwierdzone jest, iż mogą one zapychać ujścia mieszków włosowych. 

Jakie składniki służą włosom z tendencją do przetłuszczania?

Jeśli masz przetłuszczające się włosy, warto wybierać kosmetyki z takimi składnikami, które szczególnie dobrze działają na włosy i skórę głowy dotknięte tym problemem. Włosy z tendencją do przetłuszczania się lubią niektóre ekstrakty roślinne, zwłaszcza te z szałwii, z pokrzywy, ze skrzypu polnego, z zielonej herbaty, etc. Włosy przetłuszczające się „lubią” także kosmetyki z biosiarką, która bardzo skutecznie ogranicza wydzielanie się sebum, a dodatkowo działa oczyszczająco. Podobne działanie mają zresztą glinki – warto je stosować oczyszczająco oraz w celu absorbcji nadmiaru łoju. Zmagając się z problemem tłustych włosów pamiętaj także, by mieć pod ręką hydrolaty – świetnie sprawdzą się te na bazie zielonej herbaty, lawendy czy rozmarynu.  

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania o odpowiednią pielęgnację przetłuszczających się włosów, zadaj je trychologowi. Konsultacja ze specjalistą nie jest długa, a przyczyni się do wyeliminowania problemu zbyt tłustych włosów na zawsze. 

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.