Bywa, że rano brakuje czasu na wykonanie starannego makijażu. Co wtedy zrobić, aby pojawić się w umówionym miejscu z nieskazitelnym make-upem? Wiele pań decyduje się nałożyć go w samochodzie. Mówimy, dlaczego nie jest to dobry pomysł.

Prowadzenie samochodu wymaga dużego skupienia. Kierowcy wpadają jednak w rutynę, dotyczy to zwłaszcza tras, które pokonywane są codziennie. Droga do pracy nie ma już przed nimi tajemnic – wiadomo, ile czasu stoi się na światłach, a także gdzie zazwyczaj tworzą się korki. Taka rutyna sprawia, że ludziom przychodzą do głowy niezbyt mądre pomysły, jak robienie makijażu podczas jazdy.

Prowadzenie samochodu a makijaż – czy można dostać mandat?

Już na wstępie zaznaczamy, że jednoczesne prowadzenie samochodu i wykonywanie makijażu nie idą ze sobą w parze! Ciekawe są badania, które w 2017 roku zleciło jedno z towarzystw ubezpieczeniowych. Według raportu „Codzienna jazda polskich kierowców” aż 10 procent respondentek, które miało na swoim koncie stłuczkę, przyznawało się do wykonywania makijażu za kierownicą. Czy właśnie to zachowanie skutkowało wypadkiem? Tego nie wiadomo, jednak widać, że robienie makijażu podczas jazdy wcale nie stanowi aż tak bardzo nietypowej czynności. Niektóre panie uznają, że nie przeszkodzi im prowadzenia samochodu, a makijaż przecież muszą zrobić.

Czy jednak grozi za to mandat? Poprawienie ust czy lekkie tuszowanie rzęs, kiedy samochód stoi na czerwonym świetle albo w dużym korku, raczej nie powinno być przyczyną nałożenia kary. Nie jest to bowiem wyszczególnione w taryfikatorze. Jeżeli jednak wskutek tego kierująca spowoduje stłuczkę, wtedy bez mandatu się nie obejdzie. Z myślą o takich niespodziewanych zdarzeniach drogowych warto wykupić ubezpieczenie OC samochodu na Beesafe

Przeczytaj też:  Jakie zabiegi poprawiają wygląd cery? Które są zalecane u osób borykających się z trądzikiem?

Zaostrzenie przepisów dla kierowców. Zachowaj czujność

Mimo że za samo wykonywanie makijażu podczas jazdy nie grożą kary, to już za efekty takiego rozproszenia uwagi są one możliwe. Można bowiem nie zauważyć zmiany świateł i zablokować ruch na skrzyżowaniu. To jednak nie jedyne, co może zrobić roztargniona kobieta kierująca autem. W 2022 roku zaostrzone zostały kary za takie przewinienia jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzanie lub omijanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych. Mandat za tego rodzaju wykroczenia wynosi od 1500 do 3000 złotych.

Takie informacje trafiają do towarzystwa ubezpieczeniowego, więc osoby, które mają na koncie takie przewinienia, muszą liczyć się z wyższymi cenami polis. Dotyczy to także niedoświadczonych kierowców, bardzo często przejawiających nieodpowiedzialne zachowania za kierownicą. Właśnie z tego powodu ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy zazwyczaj kosztuje więcej.

Takie zachowania skutkują karą dla kierowcy!

Chociaż wykonywanie makijażu za kierownicą nie jest karalne, to taryfikator określa zachowania, których kierowcy muszą się wystrzegać. Należy do nich korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego – jeśli kierowca trzyma telefon w ręce, może dostać mandat.

Karane jest także wyrzucanie śmieci przez okno samochodów, przewożenie samochodem niezabezpieczonych zwierząt, używanie sygnału dźwiękowego w nieodpowiednich momentach czy nawet zbyt wolna jazda. Za takie zachowania trzeba liczyć się z mandatem. Wykonywanie makijażu, jeżeli auto stoi na przykład na czerwonym świetle i nie powoduje to zagrożenia, skutkuje zwykle upomnieniem.

Makijaż za kierownicą – o czym trzeba pamiętać?

Co zrobić, jeśli kobieta nie ma innego wyjścia i musi poprawić makijaż w aucie? Radzimy odłożyć tę czynność do momentu, aż bezpiecznie zaparkuje przed firmą czy w innym miejscu, gdzie nie będzie stanowić zagrożenia. Warto wcześniej przygotować potrzebne kosmetyki, by nie tracić czasu na przeszukiwanie torebki. Samochód na pewno nie jest dobrym miejscem na wykonywanie pełnego make-upu. Takie czynności wymagają skupienia, precyzji, a przede wszystkim czasu.

Przeczytaj też:  Jak wyszukać korzystne oferty na rynku specjalistycznej odzieży medycznej dla lekarzy?

Warto przy tym zaznaczyć, że nie tylko panie decydują się na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych w samochodzie. Grzeszkiem mężczyzn bywa golenie się podczas jazdy. Niezależnie od płci należy powstrzymać się od ryzykownych zachowań. Prowadzenie samochodu wymaga bowiem skupienia – należy zwracać uwagę nie tylko na siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.