Aby wyleczyć zaskórniki na twarzy, należy najpierw umyć twarz łagodnym środkiem oczyszczającym, który nie pozbawi skóry wilgoci, co mogłoby pobudzić gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum. Robinson sugeruje stosowanie preparatów oczyszczających zawierających kwas glikolowy lub salicylowy, które udrażniają pory. Żel oczyszczający SkinCeuticals LHA Cleanser Gel zawiera połączenie kwasu glikolowego i salicylowego oraz sorbitolu, który działa jak substancja utrzymująca wilgotność.

Kremy z retinoidami wydawane na receptę stanowią alternatywę w leczeniu tych uciążliwych zaskórników. Retinoidy dostępne na receptę, takie jak tretinoina i Retin A micro, mogą być skuteczne, ale mogą też powodować skutki uboczne. Ponadto dyplomowany dermatolog, dr Sejal Shah, zaleca doustne środki antykoncepcyjne, które działają na poziomie hormonalnym, aby zmniejszyć widoczność zaskórników.

Zanim wybierzesz się do drogerii po kosmetyki, warto zastanowić się co dokładnie potrzebujemy.

„Aby uniknąć powstawania zaskórników na twarzy, stosuj niekomedogenny makijaż. Nie każdy kosmetyk do makijażu jest niekomedogenny, dlatego należy uważnie czytać etykiety” podaje Magazyn Drogeria.

Stosowanie makijażu na noc może zatykać pory, nawet jeśli jest on niekomedogenny. Nie należy również spać z makijażem. Nawet makijaż niekomedogenny może powodować powstawanie zaskórników, jeśli pozostanie na twarzy przez całą noc.

Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem złuszczającym. Aby złuszczyć skórę twarzy, nałóż sodę oczyszczoną na obszar dotknięty zaskórnikiem. Delikatnie wyszoruj ten obszar palcami i pamiętaj, aby potem dokładnie go zmyć. Aby pozbyć się uporczywych zaskórników, możesz także użyć organicznego oleju kokosowego tłoczonego na zimno i parować pory. Jeśli nie chcesz zadawać sobie trudu złuszczania naskórka, spróbuj zastosować jeden z wyżej wymienionych środków.

Retinol, pochodna witaminy A, jest również doskonałym środkiem leczniczym. Oba te leki można kupić bez recepty lub na receptę. Ich działanie polega na zmianie rozwoju komórek skóry i zapobieganiu powstawania zaskórników. Obie kuracje mogą zapobiegać trądzikowi i zmniejszać widoczność zmarszczek. Dermatolodzy mogą zalecić retinol dostępny na receptę. Oprócz zabiegów miejscowych, retinoidy są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę.

Przeczytaj też:  Colostrum — jakie wybrać dla osób dorosłych?

Policzki to główny obszar występowania zaskórników. Te otwarte zaskórniki są spowodowane nadmierną produkcją ropy przez gruczoły łojowe, która może zatykać pory i tworzyć zaskórniki. Istnieje kilka przyczyn powstawania zaskórników na twarzy, w tym genetyka, czynniki behawioralne i większe pory. Jeśli masz zaskórniki na policzkach, powinnaś wiedzieć, że nie są one tak niebezpieczne, jak mogłoby się wydawać.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.