Współczesna medycyna estetyczna umożliwia modelowanie nie tylko ludzkiej sylwetki, ale także rysów twarzy. Mało inwazyjne zabiegi iniekcyjne pozwalają przeprowadzić skuteczną korektę kształtu żuchwy, brody oraz nosa, a także powiększyć usta oraz wypełnić zapadnięte miejsca na policzkach czy pod oczami. Jak przebiega taka procedura, czy jest bolesna i jakie efekty uboczne może wywoływać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Modelowanie brody i żuchwy – co warto wiedzieć?

Zabiegi modelowania brody i żuchwy wykonuje się zwykle przy użyciu kwasu hialuronowego. Substancja ta stanowi budulec komórek i występuje w ludzkim organizmie naturalnie, dzięki czemu jest przez niego dobrze tolerowana. Charakteryzuje się zdolnością wiązania wody, co sprawia, że nadaje się doskonale do nawilżania skóry czy wygładzania zmarszczek. Jest też w składnikiem specjalistycznych preparatów stosowanych jako wypełniacze (np. przy korekcie kształtu brody czy żuchwy).

W Klinice Medycyny Estetycznej i Przeszczepu Włosów Novoderm w Łodzi modelowanie brody i żuchwy jest wykonywane przy użyciu preparatu Juvedérm Volux. Ten  nowoczesny wypełniacz skomponowany na bazie kwasu hialuronowego pozwala na osiągnięcie precyzyjnych i trwałych, a przy tym niemal natychmiastowych rezultatów. Jego konsystencja jest bardzo gładka, dzięki czemu preparat nie odznacza się pod skórą, a efekty zabiegu są wyjątkowo naturalne. 

Ostateczne efekty zabiegu stabilizują się w ciągu dwóch tygodni po iniekcji. Preparat Juvedérm Volux utrzymuje się pod skórą od 12 do 24 miesięcy. Po zmetabolizowaniu wstrzykniętego kwasu hialuronowego przez organizm, procedura może zostać powtórzona.

Modelowanie brody i żuchwy – przebieg procedury i zalecenia

Plastyka żuchwy i brody metodą iniekcyjną (z zastosowaniem kwasu hialuronowego) jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Wykonuje się go przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, a całość procedury trwa zaledwie 20-30 minut.

Przeczytaj też:  Czym cechuje się obciążenie żeliwne?

Preparat Juvedérm Volux jest wprowadzany pod skórę pacjenta za pomocą mikrokaniuli lub bardzo cienkiej igły. Następnie specjalista przeprowadza profesjonalny masaż, którego celem jest równomierne rozprowadzenie wypełniacza w miejscu iniekcji.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, po jego zakończeniu pacjent może natychmiast powrócić do swoich codziennych zajęć. Istnieje możliwość wystąpienia efektów ubocznych w postaci niewielkiego obrzęku, zaczerwienienia lub zasinienia. Zmiany te ustępują jednak samoistnie w ciągu kilku dni od przeprowadzenia korekty kształtu brody i żuchwy. 

W celu uzyskania optymalnych rezultatów terapii, należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Należą do nich:

  • unikanie przegrzewania organizmu (m.in. nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny, opalania, gorących kąpieli),
  • rezygnacja wykonywania agresywnych zabiegów kosmetycznych (np. peelingów),
  • wykonywanie masaży w miejscu zabiegowym zgodnie z instrukcją lekarza.

Modelowanie brody i żuchwy – wskazania i przeciwwskazania

Korekta kształtu wybranej części twarzy (np. modelowanie brody i żuchwy) zalicza się do zabiegów typowo estetycznych. Chęć jej przeprowadzenia może być podyktowana względami obiektywnymi (takimi jak nieregularna linia żuchwy, krótka i cofnięta broda czy zaburzone proporcje twarzy) bądź subiektywnym niezadowoleniem pacjenta z własnego wizerunku.

Zabieg wykonuje się zwykle u osób, które pragną mieć bardziej wyraziste i symetryczne rysy twarzy. W przypadku panów celem może być również nadanie wizerunkowi bardziej męskiego wyrazu. Warto podkreślić, że preparaty na bazie kwasu hialuronowego (takie jak Juvedérm Volux) są wykorzystywane nie tylko do wykonywania korekty kształtu żuchwy i brody. Za ich pomocą przeprowadza się także plastykę nosa i kości policzkowych oraz powiększanie ust.

W trakcie konsultacji wstępnej lekarz medycyny estetycznej omawia z pacjentem przebieg zabiegu i oczekiwane rezultaty. Wyklucza również przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury, do których należą:

  • ciąża i laktacja,
  • choroba nowotworowa,
  • choroba autoimmunologiczna,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • stosowanie preparatów obniżających krzepliwość krwi,
  • alergia na składniki zawarte w preparacie,
  • aktywny stan zapalny skóry (trądzik, opryszczka).
Przeczytaj też:  Czy warto stosować kolagen do twarzy? Poznaj jego skuteczność

Jeżeli powyższe okoliczności nie występują u danego pacjenta, może on zostać zakwalifikowany do zabiegu iniekcyjnego z użyciem preparatu na bazie kwasu hialuronowego. 

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.