Zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych – komu i kiedy przysługuje?

Czy pacjentom należy się zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, ponieważ, jak wynika z badań, obecnie już co czwarty Polak ma pozytywne podejście do zabiegów medycyny estetycznej i deklaruje pełną otwartość jeśli chodzi o skorzystanie z tego typu formy poprawy urody. Wynika to z faktu, że dbałość o wygląd przekłada się też na lepsze samopoczucie, a to, z kolei, ma wpływ na sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Jednak większość osób nie wie czy można skorzystać ze zwolnienia L4 w sytuacji pojawienia się powikłań po zabiegach estetycznych.

Zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych – kiedy i na jakich warunkach?

Chodź na ogół zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są nieinwazyjne, jednak po niektórych z nich mogą pojawić się powikłania, które uniemożliwiają natychmiastowy powrót do pracy. W takiej sytuacji pacjentom przysługuje zwolnienie L4 na powikłania przy zabiegach estetycznych.Obecnie do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zalicza się: powiększanie ust, botoks i mezoterapię igłową. Choć są to na ogół zabiegi nieinwazyjne, jednak u części pacjentów mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak np.: reakcje zapalne, które mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni, siniaki, krwiaki podskórne, stwardnienia lub grudki w obszarze, który został poddany zabiegowi, a także silne bóle głowy, problemy z mimiką twarzy – jeśli zabieg był wykonywany w obrębie mięśni twarzy, osłabienie mięśni, podwójne widzenie, nudności, dyskomfort w postaci obrzęku twarzy, naruszenie krążenia krwi, szok alergiczny lub nawet problemy z układem oddechowym.

Na ogół tego typu powikłania są rzadkością, ponieważ w ciągu ostatnich latach wzrosła jakość zabiegów wykonywanych w Polsce i za granicą, a profesjonalny sprzęt i kompetencje osób, które wykonują zabiegi sprawia, że większość osób praktycznie już kolejnego dnia po zabiegu może wrócić do pełnej sprawności i do pracy. Czy pacjenci, którzy wymagają jednak pozostania w domu na dłuższy okres czasu mogą skorzystać ze zwolnienia w postaci L4. Jest to jednak kwestia indywidualna, którą należy wyjaśnić z lekarzem prowadzącym, ponieważ to on podejmuje decyzję o tym czy pacjent może skorzystać z L4 i na jak długi okres.

Przeczytaj też:  Jak dobrać moc soczewek kontaktowych?

W jakich sytuacjach pacjentowi przysługuje zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych?

Zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych przysługuje tej części pacjentów, którzy po samym zabiegu zmagają się z bólem, obrzękiem lub też czasowymi zmianami w obrębie twarzy i innych fragmentów ciała, które były poddane zabiegowi. Jeśli stanowi to istotne przeciwwskazanie do pracy, a pacjent nie może z jakiegoś powodu wykonywać swoich obowiązków to wówczas lekarz z zakresu medycyny estetycznej może wystawić zwolnienie. Wtedy też pacjent jest nie tylko zobligowany do odpoczynku od pracy, ale czasami nawet nie powinien opuszczać mieszkania, ani wykonywać żadnej innej czynności, w tym jakiejkolwiek innej, odpłatnej pracy. O długości zwolnienia decyduje lekarz. Co istotne, skutki uboczne w postaci powikłań po zabiegach estetycznych mogą pojawić się nawet po upływie kilkunastu godzin od samego zabiegu. Warto wtedy poprosić lekarza o wystawienie zwolnienia wstecz, jeśli wystąpią trudności z możliwością powrotu do pracy.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej były znacznie mniej popularne w Polsce niż obecnie. Obecnie badania dowodzą, że każdego roku coraz więcej Polaków przekonuje się do tego sposobu poprawiania urody, co wynika z chęci pozostania młodym nie tylko duchem, ale również ciałem i przekłada się na poprawę samopoczucia oraz jakość życia zawodowego i osobistego. Warto więc wiedzieć, że, w przypadku jakichkolwiek skutków ubocznych po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej możliwa jest skorzystanie z tzw. chorobowego. To istotne, ponieważ znaczna część pacjentów obawia się zabiegu, ponieważ nie wie czy będzie mogła otrzymać potem zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.