Czy pacjentom należy się zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, ponieważ, jak wynika z badań, obecnie już co czwarty Polak ma pozytywne podejście do zabiegów medycyny estetycznej i deklaruje pełną otwartość jeśli chodzi o skorzystanie z tego typu formy poprawy urody. Wynika to z faktu, że dbałość o wygląd przekłada się też na lepsze samopoczucie, a to, z kolei, ma wpływ na sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Jednak większość osób nie wie czy można skorzystać ze zwolnienia L4 w sytuacji pojawienia się powikłań po zabiegach estetycznych.

Zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych – kiedy i na jakich warunkach?

Chodź na ogół zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są nieinwazyjne, jednak po niektórych z nich mogą pojawić się powikłania, które uniemożliwiają natychmiastowy powrót do pracy. W takiej sytuacji pacjentom przysługuje zwolnienie L4 na powikłania przy zabiegach estetycznych.Obecnie do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zalicza się: powiększanie ust, botoks i mezoterapię igłową. Choć są to na ogół zabiegi nieinwazyjne, jednak u części pacjentów mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak np.: reakcje zapalne, które mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni, siniaki, krwiaki podskórne, stwardnienia lub grudki w obszarze, który został poddany zabiegowi, a także silne bóle głowy, problemy z mimiką twarzy – jeśli zabieg był wykonywany w obrębie mięśni twarzy, osłabienie mięśni, podwójne widzenie, nudności, dyskomfort w postaci obrzęku twarzy, naruszenie krążenia krwi, szok alergiczny lub nawet problemy z układem oddechowym.

Na ogół tego typu powikłania są rzadkością, ponieważ w ciągu ostatnich latach wzrosła jakość zabiegów wykonywanych w Polsce i za granicą, a profesjonalny sprzęt i kompetencje osób, które wykonują zabiegi sprawia, że większość osób praktycznie już kolejnego dnia po zabiegu może wrócić do pełnej sprawności i do pracy. Czy pacjenci, którzy wymagają jednak pozostania w domu na dłuższy okres czasu mogą skorzystać ze zwolnienia w postaci L4. Jest to jednak kwestia indywidualna, którą należy wyjaśnić z lekarzem prowadzącym, ponieważ to on podejmuje decyzję o tym czy pacjent może skorzystać z L4 i na jak długi okres.

Przeczytaj też:  Obkurczanie pochwy – rodzaje zabiegów. Jakie są zalety ginekologii estetycznej?

W jakich sytuacjach pacjentowi przysługuje zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych?

Zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych przysługuje tej części pacjentów, którzy po samym zabiegu zmagają się z bólem, obrzękiem lub też czasowymi zmianami w obrębie twarzy i innych fragmentów ciała, które były poddane zabiegowi. Jeśli stanowi to istotne przeciwwskazanie do pracy, a pacjent nie może z jakiegoś powodu wykonywać swoich obowiązków to wówczas lekarz z zakresu medycyny estetycznej może wystawić zwolnienie. Wtedy też pacjent jest nie tylko zobligowany do odpoczynku od pracy, ale czasami nawet nie powinien opuszczać mieszkania, ani wykonywać żadnej innej czynności, w tym jakiejkolwiek innej, odpłatnej pracy. O długości zwolnienia decyduje lekarz. Co istotne, skutki uboczne w postaci powikłań po zabiegach estetycznych mogą pojawić się nawet po upływie kilkunastu godzin od samego zabiegu. Warto wtedy poprosić lekarza o wystawienie zwolnienia wstecz, jeśli wystąpią trudności z możliwością powrotu do pracy.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej były znacznie mniej popularne w Polsce niż obecnie. Obecnie badania dowodzą, że każdego roku coraz więcej Polaków przekonuje się do tego sposobu poprawiania urody, co wynika z chęci pozostania młodym nie tylko duchem, ale również ciałem i przekłada się na poprawę samopoczucia oraz jakość życia zawodowego i osobistego. Warto więc wiedzieć, że, w przypadku jakichkolwiek skutków ubocznych po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej możliwa jest skorzystanie z tzw. chorobowego. To istotne, ponieważ znaczna część pacjentów obawia się zabiegu, ponieważ nie wie czy będzie mogła otrzymać potem zwolnienie lekarskie na powikłania przy zabiegach estetycznych.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.