Suche włosy oznaczają mnóstwo problemów. Trudno nad nimi zapanować i trudno nadać im pożądany wygląd. Ich końcówki często się łamią i rozdwajają, a całe włosy stają się matowe i pozbawione naturalnego blasku. To częsty problem, który dotyczy szczególnie włosów farbowanych. Koloryzacja osłabia włosy i przyczynia się do pogorszenia ich kondycji, a tym samym również wyglądu. Czy to znaczy, że aby mieć piękne włosy, trzeba zrezygnować z ich farbowania? Oczywiście, że nie! Trzeba tylko odpowiednio zadbać o włosy farbowane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Włosy farbowane i ich potrzeby

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które często poddają włosy zabiegowi koloryzacji, problem suchych włosów staje się przykrą codziennością. Pigmenty zawarte w farbach, wnikając w głąb łodygi włosa, zaburzają równowagę w jego strukturach, w wyniku czego dochodzi do nadmiernej utraty wody. Skutkuje to przesuszeniem włosów. Im częściej wykonuje się zabiegi koloryzacji, tam bardziej ów problem się pogłębia. Puszące się, przesuszone włosy, podatne na zniszczenia uniemożliwiają nadanie fryzurze pożądanego wyglądu. Stosowane w celu ich wygładzenia produkty do stylizacji, spełniają swoje zadanie jedynie częściowo, bowiem nie rozwiązują samego problemu, a jedynie łagodzą jego następstwa. Sama kondycja włosów nadal pozostaje osłabiona. Aby przywrócić włosom zdrowie i dobry wygląd, trzeba wdrożyć odpowiednią pielęgnację. To od jakości i systematyczności prowadzonych działań zależy to, czy zakończą się one sukcesem. Ważne by była ona dostosowana to potrzeb włosów. A w przypadku włosów farbowanych dotyczą one przede wszystkim nawilżenia i głębokiej regeneracji. 

Bardzo suche włosy – co robić?

Skala nasilenia efektu przesuszenia może być różna. Zdarza się jednak, że w wyniku częstej koloryzacji, a także poddawania włosów zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem wysokiej temperatury włosy stają się bardzo suche. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim przyjrzeć się dokładnie produktom używanym do mycia i pielęgnacji włosów. Powinny zawierać jak najwięcej składników nawilżających i odżywiających. Do tych najbardziej pożądanych należą m.in.: witamina A, witamina E, prowitamina B5, kolagen, gliceryna, gliceryna, a także masło karite, minerały pochodzenia morskiego, olejek jojoba, olejek z awokado. Warto wybierać produkty przeznaczone do włosów farbowanych, gdyż najczęściej mają one kompleks wszystkich potrzebnych substancji, który nie tylko pielęgnuje włosy, ale także chroni ich kolor, zapobiegając jego nadmiernemu wypłukiwaniu. Obok kosmetyków tzw. codziennego użytku, jakimi są szampon i odżywka do włosów, w trosce o ich kondycję warto przynajmniej raz w tygodniu sięgać po maski, czyli produkty o bardziej skoncentrowanym działaniu. W przypadku włosów bardzo suchych ich stosowanie można połączyć z tzw. olejowaniem, czyli nakładaniem na włosy olejku o właściwościach pielęgnacyjnych. Taki kompres należy potrzymać na włosach kilkanaście minut, aby cenne substancje zawarte w stosowanych produktach miały szansę wniknąć w głąb włosa, odżywiając go od wewnątrz. Oprócz odpowiednich kosmetyków i właściwych urządzeń do stylizacji, jest jeszcze jedno, o czym warto pamiętać: spożywaj zdrową proporcję protein, kwasów Omega 3, żelaza oraz upewnij się, że dostarczasz organizmowi zrównoważoną ilość witamin A i C z owoców i warzyw.

Przeczytaj też:  Jak aloes wpływa na skórę? Wspaniały dar natury

Kosmetyki, których używasz do pielęgnacji Twoich włosów mają bardzo duże znaczenie, dlatego zacznij zmianę od sprawdzenia etykietek na opakowaniach swojego szamponu i odżywki. Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji pomogą ochronić Twoje włosy przed nadmiernym wysuszeniem i przywrócić im ładny, zdrowy wygląd. Nie wszystkie produkty, takie jak szampony czy odżywki są sobie równe.

Written By

Patrycja

Miłośniczka szeroko pojętego piękna. Lubi dobrej jakości kosmetyki i dzieli się swoją opinią na ich temat.